Brzmienia talerzy perkusyjnych

Talerze perkusyjne, zwane potocznie w żargonie muzyków rozrywkowych blachami, należą do instrumentów z grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku. Wykorzystywane są w różnych rodzajach orkiestr oraz zestawach perkusyjnych. Są to zazwyczaj cienkie, okrągłe dyski z uwypukleniem, które biegnie koncentrycznie. Wykonuje się je zazwyczaj ze stopów: brązu, mosiądzu i nowego srebra. Występują w różnej średnicy i grubości. Umieszcza się je na statywach bądź trzyma w dłoniach.

Jakość muzycznych talerzy a sposób produkcji
Dźwięk poszczególnych talerzy w dużej mierze zależy od jakości stopów, z jakich zostały one wykonane, oraz ich wymiarów i kształtów. Dobre muzyczne talerze powstają zazwyczaj między innymi w wyniku: wytłaczania maszynowego, kucia mechanicznego oraz kucia ręcznego. Wytłaczanie maszynowe jest jedną z najtańszych metod produkcji talerzy, natomiast kucie ręczne należy z kolei do najdroższych sposobów. W ten sposób powstają talerze najlepszej jakości.

Rodzaje talerzy
Istnieją trzy podstawowe talerze, które wchodzą w skład zestawu perkusyjnego. Są to: talerz hi-hat, crash oraz ride. Talerz hi-hat tworzy para poziomo umieszczonych talerzy. Wydaje przenikliwe dźwięki i służy do nadawanie tempa utworu. Talerz crash ma ostry, silny i wyraźny dźwięk. Wykorzystywany jest również w orkiestrach symfonicznych. Talerz ride służy głównie do utrzymywania tempa. Także wydaje wyraźny dźwięk i ma charakterystyczny pogłos.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Perkusjonalia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *